+48 798 099 461 Wrocław, ul. Długa 68D Pn - Śr : 10:00 - 18:00 | Czw - Pt : 7:00 - 15:00

Skala podatkowa dla firm w 2024: kompletny poradnik

Przedsiębiorca, zakładający firmę, ma aktualnie do wyboru 3 formy opodatkowania działalności: podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz skalę podatkową, czyli zasady ogólne. Którą opcję wybrać? Z pewnością pomoże Ci nasz poradnik, w którym dokładnie omówimy opodatkowanie firmy według skali podatkowej w 2024 r. W prostych słowach wyjaśnimy Ci podstawowe reguły, sposób wyliczania podatku, składkę zdrowotną, ulgi podatkowe i rozliczenia z małżonkiem. Czytaj dalej i bądź świadomym oraz skutecznym przedsiębiorcą!

Skala podatkowa, czyli opodatkowanie działalności na zasadach ogólnych

Skala podatkowa jest jedną z najczęściej wybieranych form opodatkowania działalności gospodarczej. Trudno się temu dziwić, gdyż oferuje korzystne warunki, zwłaszcza dla nowych przedsiębiorców. Ponadto jej atrakcyjność wzrosła po wprowadzeniu Polskiego Ładu w 2022 r. Naturalnie podczas wyboru formy opodatkowania należy uwzględnić indywidualne czynniki swojego przedsiębiorstwa, chociażby takie jak: prognozowane dochody oraz wielkość kosztów uzyskania przychodu

skala podatkowa 2024

Warto jednak wiedzieć, że dochód z nowej działalności gospodarczej jest automatycznie opodatkowany na zasadach ogólny, chyba że przedsiębiorca wybierze inną formę. To sprawia, że jeśli zakładasz firmę i chcesz opodatkować ją według skali podatkowej, nie musisz tego zgłaszać do urzędu skarbowego. Ta forma jest bowiem automatycznie przypisana do Twojej działalności. Jeżeli natomiast w toku prowadzenia firmy uznasz, że inna forma opodatkowania byłaby lepsza dla Twojej działalności, wówczas od kolejnego roku podatkowego możesz ją zmienić na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Ważne jest jednak, abyś dokonał tego w odpowiednim terminie. 

Podatek dochodowy na skali podatkowej

Skala podatkowa charakteryzuje się progami, które wyznaczają wysokość podatku, jaką musi płacić przedsiębiorca od uzyskanego dochodu. Aktualnie wyszczególnia się dwa progi podatkowe:

 • Do 120 000 zł dochodu rocznie – należy zapłacić 12% podatku (w 2022 r. wprowadzono zmiany, które obniżyły podatek z 17% na 12%).
 • Powyżej 120 000 zł dochodu rocznie – należy zapłacić 10 800 zł + 32% podatku od nadwyżki powyżej 120 000 zł.

Dlaczego jednak przedsiębiorcy, którzy zarabiają ponad 120 000 zł rocznie, muszą płacić 10 800 zł podatku dochodowego?

Taka kwota wynika z łatwych do zrozumienia wyliczeń. Mianowicie 12% z kwoty dochodu 90 000 zł daje właśnie podatek w wysokości 10 800 zł. Pod uwagę bierze się natomiast 90 000 zł, a nie 120 000 zł, ponieważ uwzględnia się także kwotę wolną od podatku, która obniża podstawę opodatkowania, a tym samym wysokość samego podatku.

Przykład, jak liczyć podatek na zasadach ogólnych

Prześledźmy dwa proste i hipotetyczne scenariusze, które pomogą Ci zrozumieć, jak wylicza się podatek dochodowy w firmie na skali podatkowej.

 • Anna Nowak prowadzi jednoosobowy biznes. Jego roczny dochód (po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu), wyniósł 88 000 zł w 2023 roku. To powoduje, że na przestrzeni całego roku Anna zapłaciła 6 960 zł podatku dochodowego (12% z 58 000 zł). W wyliczeniach uwzględniliśmy kwotę 58 000 zł, gdyż dochód Anny został pomniejszony o kwotę wolną od podatku.
 • Jan Kowalski jest właścicielem dobrze prosperującej firmy, która w ubiegłym roku osiągnęła zaskakująco wysokie dochody o wartości 164 000 zł. W rezultacie Jan musiał zapłacić podatek dochodowy, wynoszący 24 880 zł (10 800 zł + 32% z 44 000 zł). Jak widzisz, Jan przekroczył drugi próg podatkowy, co sprawiło, że musiał zapłacić wyższą stawkę podatku od nadwyżki. 

Powyższe wyliczenia są uproszczone (nie uwzględniają, chociażby ulg podatkowych), ale ich celem było zobrazowanie Ci, jak liczyć podatek na skali podatkowej. Oczywiście, prowadząc firmę, będziesz prawdopodobnie korzystał z usług księgowych biura rachunkowego, które zajmie się wszystkimi formalności i wyliczeniami.

podatek według skali podatkowej

Kwota wolna od podatku w 2024 roku

Wyjaśniając specyfikę działania zasad ogólnych, nie można pominąć kwoty wolnej od podatku, która w 2024 r. wynosi 30 000 zł. Oznacza ona, że dopóki nie uzyskasz takiej kwoty dochodu (liczonego na przestrzeni roku), nie zapłacisz podatku do urzędu skarbowego. Aby ułatwić Ci zrozumienie działania tego mechanizmu, przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przykład.

Przykład, jak działa kwota wolna od podatku

Wyobraź sobie, że Twoja firma osiągała w kolejnych miesiącach dochody, które wypisaliśmy poniżej. Dla ułatwienia naszej obliczeń załóżmy, że podane kwoty już uwzględniają koszty uzyskania przychodu.

 • Styczeń – 7 000 zł
 • Luty – 4 500 zł
 • Marzec – 8 400 zł
 • Kwiecień – 9 100 zł
 • Maj – 8 500 zł

Suma uzyskanego dotychczas dochodu wyniosła zatem 37 500 zł. Biorąc pod uwagę, że próg 30 000 zł kwoty wolnej od podatku przekroczyłeś dopiero w maju, pierwszy podatek dochodowy z działalności gospodarczej zapłacisz więc w czerwcu. Będzie on wynosił 900 zł, co wynika z prostego obliczenia: 12% z kwoty 7 500 zł (nadwyżki ponad 30 000 zł). Jednocześnie oznacza to, że w kolejnych miesiącach będziesz już płacić podatek dochodowy od każdego uzyskanego dochodu, gdyż limit kwoty wolnej na dany rok, został przez Ciebie „wykorzystany”.

Ulgi podatkowe 2024 dla zasad ogólnych

Jedną z największych korzyści skali podatkowej jest możliwość skorzystania z naprawdę korzystnych ulg podatkowych. Oto lista niektórych z nich:

 • ulga na dziecko,
 • ulga dla rodzin 4+,
 • ulgi na robotyzację,
 • ulga na ekspansję lub rozwój,
 • ulga na działalność badawczo-rozwojową,
 • ulgi na IP BOX,
 • ulga internetowa,
 • ulga dla wspierających sport, kulturę i edukację,
 • ulgi rehabilitacyjne.

Pełna lista ulg podatkowych, z których możesz skorzystać na skali podatkowej, znajduje się na rządowej stronie internetowej, dedykowanej przedsiębiorcom.

Koniec ulgi dla klasy średniej

Osobom, które przegapiły to wydarzenie, przypominamy również, że ulga dla klasy średniej została oficjalnie zlikwidowana w 2022 roku.

Rozliczanie podatków z małżonkiem tylko dla skali podatkowej

Opodatkowanie działalności gospodarczej według zasad ogólnych uprawnia Cię do rozliczania podatków wspólnie z małżonkiem. Taka opcja jest jednak możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie uzyskał przychodów, które były opodatkowane według skali podatkowej lub wysokość dochodu była na tyle niska, że nie powstał obowiązek uiszczenia podatku. Wspólne rozliczenie pozwala natomiast na zapłacenie niższego podatku, aniżeli w przypadku rozliczenia indywidualnego.

Składka zdrowotna w 2024 na skali podatkowej

Choć w artykule skupiamy się na podatkach, nie możemy nie wspomnieć o składce zdrowotnej w 2024 roku. Od chwili wprowadzenia Polskiego Ładu, uległa ona bowiem dużej zmianie, która nie spodobała się wszystkim przedsiębiorcom. Trudno się temu dziwić, gdyż aktualnie składka zdrowotna wynosi 9% od uzyskanego dochodu i nie może być ona obniżona ani odliczona od podatku. Taka specyfika sprawia zatem, że spora część przedsiębiorców określa składkę zdrowotną jako kolejny podatek.

Co ważne, składka zdrowotna w 2024 r. nie może być niższa niż 381,78 zł, gdyż jej minimalna wartość jest ustalana na podstawie minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi ono 4242 zł brutto. W konsekwencji, nawet jeśli nie osiągniesz żadnego dochodu w danym miesiącu, Twoja składka zdrowotna w 2024 r. i tak wyniesie 381,78 zł. Jeżeli natomiast osiągniesz wyższy dochód miesięczny, niż 4242 zł, wówczas wzrośnie także Twoja składka zdrowotna. Dla przykładu więc, generując w danym miesiącu dochód w wysokości 8 500 zł, zapłacisz 765 zł na rzecz ZUS z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Przypominamy, że termin opłacana wszystkich składek ZUS przypada na 20. dzień miesiąca dla przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli natomiast ten dzień wypada w dzień wolny od pracy, termin jest przenoszony na najbliższy dzień roboczy.

składka zdrowotna 2024 na skali podatkowej

Skala podatkowa w 2024 roku – komu się opłaca?

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej zależy od wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę i dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji. Sugerując się jednak aktualnymi zasadami skali podatkowej w 2024 roku, można przyjąć, że jest to dobra forma opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy:

 1. Osiągają niższe dochody
 2. Dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą
 3. Odnotowują nieregularne dochody
 4. Chcą korzystać z ulg podatkowych
 5. Mają zamiar rozliczać się z małżonkiem
 6. Planują długofalowy rozwój biznesu.

Nie traktuj jednak naszych wskazówek, jako indywidualnego doradztwa biura rachunkowego. Choć przedstawiliśmy Ci fakty i aktualną sytuację, nie znamy profilu Twojej działalności gospodarczej, specyfiki biznesu, branży ani Twoich potrzeb. Bez wątpienia opodatkowanie na zasadach ogólnych ma mnóstwo zalet. Czy jednak w Twoim przypadku jest bardziej opłacalne od podatku liniowego albo ryczałtu?

Na to pytanie możemy Ci odpowiedzieć tylko wtedy, gdy skontaktujesz się z Trasted osobiście, a następnie poznamy Twoją działalność oraz jej specyfikę.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.