+48 798 099 461 Wrocław, ul. Długa 68D Pn - Śr : 10:00 - 18:00 | Czw - Pt : 7:00 - 15:00

Podatek liniowy 2022: komu się opłaca?

Podatek liniowy jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców na formę opodatkowania działalności gospodarczej. Co jednak zmieniło wprowadzenie Polskiego Ładu? Ile wynosi składka zdrowotna i jak jest liczona? Dla kogo jest podatek liniowy i kto zyska na nim najwięcej?

Zostań z nami, bo w biurze rachunkowym Trasted odpowiadamy na najważniejsze pytania!

podatek liniowy 2022

Na czym polega podatek liniowy?

Podatek liniowy cechuje się stałą stawką opodatkowania – 19%. Bez względu na uzyskiwane dochody, wysokość opodatkowania pozostaje bez zmian. Takie zastosowanie ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Oznacza to bowiem, że przedsiębiorca zapłaci 19% podatku zarówno wtedy, gdy osiąga wysokie dochody, jak i niskie. Tym samym warto dokładnie przemyśleć wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej!

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na podatek liniowy, są zobligowani do płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Może się to odbywać w formie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych albo w uproszczony sposób (liczą się dane historyczne, bez względu na bieżące dochody).

Oczywiście w przypadku braku dochodów, przedsiębiorca nie musi płacić podatku. Taka sytuacja zachodzi wówczas, gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają sam przychód. Dochodzi wtedy do sytuacji, kiedy przedsiębiorca osiąga stratę, a nie zysk.

Warto mieć również na uwadze, że podatek liniowy nie pozwala korzystać z wielu ulg podatkowych, w tym również ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem!

Kwota wolna od podatku a podatek liniowy

Choć Polski Ład wprowadził wyższą kwotę wolną od podatku, nie dotyczy ona przedsiębiorców na podatku liniowym! Z kwoty wolnej od podatku mogą bowiem korzystać tylko te osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Tym samym przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tej ulgi w zakresie podatku dochodowego, powinni rozważyć inne opcje niż podatek liniowy.

składka zdrowotna 2022: podatek liniowy

Składka zdrowotna 2022: podatek liniowy

Polski Ład wprowadził sporo zamieszania, zwłaszcza w zakresie składki zdrowotnej dla osób, prowadzących działalność gospodarczą. Warto więc wiedzieć, że składka zdrowotna 2022 w przypadku podatku liniowego wynosi 4,9% dochodu firmy. Oznacza to, że im większy zysk wygeneruje przedsiębiorca, tym większą składkę zdrowotną zapłaci! Jej wysokość jest natomiast obliczana na podstawie dochodu w miesiącu poprzednim.

Co jeśli przedsiębiorca nie osiągnie zysku, tylko poniesie stratę w danym miesiącu?

Nadal trzeba zapłacić składkę zdrowotną, wynoszącą 270,90 zł!

Taka kwota składki obowiązuje również wówczas, gdy przedsiębiorca osiągnie dochód, który nie przekracza minimalnego wynagrodzenia (według zasady – składka nie może wynosić mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia). W 2022 r. wynosi ono 3010 zł. Ponadto składka 270,90 zł obowiązuje do dochodu w wysokości 5510 zł, ponieważ 4,9% liczone od 5510 zł, daje właśnie kwotę, wynoszącą około 270 zł.

Powyżej dochodów 5510 zł przedsiębiorcy będą musieli płacić wyższą składkę zdrowotną, zależną od wielkości zysków.

Podatek liniowy: dla kogo?

To jedno z najważniejszych pytań, które zadają przedsiębiorcy podczas wyboru formy opodatkowania. Trudno się temu dziwić, ponieważ podatki potrafią „skonsumować” sporą część uzyskiwanych dochodów. Dlatego właśnie jakakolwiek oszczędność w tym zakresie jest na wagę złota.

  • Podatek liniowy jest dobrą opcją dla przedsiębiorców, którzy osiągają dochód, przekraczający 120 000 zł. Wówczas nadal płacą oni podatek 19%, zamiast 32% jak to ma miejsce w przypadku skali podatkowej. Nawet po uwzględnieniu kosztów składki zdrowotnej, w tym przypadku podatek liniowy nadal wydaje się lepszą opcją. W przypadku dochodów powyżej 120 000 zł, opodatkowanie na skali podatkowej wynosi bowiem 41% (32% podatku dochodowego + 9% składki zdrowotnej), natomiast na podatku liniowym wynosi ono 23,9% (19% podatku +4,9% składki zdrowotnej). 
  • Podatek liniowy może być natomiast mniej opłacalny dla przedsiębiorców z mniejszymi dochodami. Warto również pamiętać, że ta forma opodatkowania nie pozwala na korzystanie z wielu ulg. Tym samym nie będzie ona korzystna dla przedsiębiorców, którzy rozważają skorzystanie z poszczególnych ulg podatkowych.
podatek liniowy: dla kogo

Jeżeli powyższa odpowiedź jest dla Ciebie zbyt ogólna, skontaktuj się z biurem rachunkowym Trasted! Doświadczeni eksperci przeanalizują sytuację Twojej działalności, wysłuchają Twoich potrzeb i zaproponują najlepsze rozwiązanie. 

Nie czekaj, tylko opodatkuj swoje dochody w opłacalny sposób!

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.