+48 798 099 461 Wrocław, ul. Długa 68D Pn - Śr : 10:00 - 18:00 | Czw - Pt : 7:00 - 15:00

Podatek liniowy w 2024: komu się opłaca?

Podatek liniowy jest bardzo chętnie wybierany przez przedsiębiorców na formę opodatkowania działalności gospodarczej. Oferuje bowiem wiele korzyści, które mogą przyczynić się do realnej oszczędności w skali roku. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie dla każdej firmy? Ile wynosi podatek liniowy? Jaki wpływ na jego wysokość ma składka zdrowotna? Zostań z nami, poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania i dowiedz się, czy podatek liniowy jest opłacalny w Twoim przypadku!

podatek liniowy 2024

Podatek liniowy w 2024: ile wynosi procent?

Najważniejszą cechą podatku liniowego jest jego stała stawka opodatkowania dochodu (przychód minus koszty), która wynosi 19%. Niezależnie więc od wysokości osiąganych dochodów, wysokość opodatkowania pozostaje bez zmian. Jak łatwo można się domyślić, takie zastosowanie ma wady i zalety. Oznacza ono bowiem, że przedsiębiorca zapłaci 19% podatku zarówno wtedy, gdy osiąga wysokie dochody, jak i niskie. 

Warto więc dokładnie przemyśleć wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej. Co więcej, można ją zmienić na inną (np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne), dokonując tego w odpowiednim terminie, czyli do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeżeli więc pierwszy przychód osiągniesz w styczniu, wówczas termin zmiany formy opodatkowania mija 20 lutego tego samego roku.

Opodatkowanie według stawki liniowej obliguje do płacenia zaliczek na podatek dochodowy w formie miesięcznej lub kwartalnej. Płatność kwartalna jest jednak możliwa tylko dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej oraz podatników, których sprzedaż w ciągu roku podatkowego nie przekroczyła 9 218 000 zł (limit aktualny na 2024 rok). Poza tym firma na podatku liniowym musi mieć prowadzoną podatkową księgę przychodów i rozchodów. To zadanie warto jednak zlecić profesjonalistom i zdać się na usługi księgowe biura rachunkowego.

Kwota wolna od podatku a podatek liniowy

Choć Polski Ład podniósł kwotę wolną od podatku do 30 000 zł, nie dotyczy ona przedsiębiorców na podatku liniowym. Z kwoty wolnej od podatku mogą bowiem korzystać tylko te osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Ulgi podatkowe

Opodatkowanie działalności według stawki liniowej pozwala ubiegać się o ulgi podatkowe, ale w ograniczonej liczbie w porównaniu do zasad ogólnych. W wykluczonym gronie znajdują się ulgi: na dziecko, internetowa czy rehabilitacyjna. Z kolei ulgi, z których możesz skorzystać na podatku liniowym, to m.in.:

 • ulga badawczo-rozwojowa,
 • ulga IP BOX,
 • odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne,
 • ulga na robotyzację,
 • ulga na ekspansję i rozwój,
 • odliczenia wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga na nabycie terminala płatniczego.

Ostateczna lista jest nieco dłuższa. Jeśli szczególnie interesuje Cię to zagadnienie, sugerujemy skontaktować się z biurem rachunkowym, aby skonsultować swoją decyzję przed zmianą lub wyborem formy opodatkowania działalności gospodarczej.

składka zdrowotna na podatku liniowym

Składka zdrowotna 2024 na podatku liniowym

O zamieszaniu, jakie wprowadził Polski Ład w wyliczaniu składki zdrowotnej przedsiębiorców, informowaliśmy wielokrotnie. Na szczęście w 2024 roku przepisy są na tyle jasne i klarowne, że zrozumienie składki zdrowotnej na podatku liniowym, nie powinno nikomu przysporzyć trudności. 

Opodatkowanie działalności według stawki liniowej 19% obliguje przedsiębiorcę do odprowadzania składki zdrowotnej, która wynosi 4,9% dochodu firmy. Wartość najniższa wynosi natomiast 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2024 roku równa się 4242 zł brutto. Oznacza to, że im wyższy dochód miesięczny osiągnie przedsiębiorca, tym wyższą składkę zdrowotną zapłaci. Jednocześnie, jeśli w danym miesiącu nie osiągnie żadnego dochodu, wówczas i tak zapłaci 381,78 zł na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego. Taka kwota wychodzi z wyliczenia 9% od kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto – 4242 zł.

Specyfika podatku liniowego pozwala jednak odliczyć składkę zdrowotną, co może stanowić dodatkową oszczędność dla przedsiębiorców, jeśli oczywiście odliczenie zostanie poprawnie wykonane.

Jak najlepiej odliczyć składkę zdrowotną?

Aktualne przepisy prawne na 2024 rok wskazują, że podatek liniowy uprawnia do odliczenia składki zdrowotnej na dwa sposoby:

 1. odliczenie składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania,
 2. zaliczenie składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu. 

Jednocześnie trzeba pamiętać, że w obu przypadkach obowiązują konkretne kwotowe limity odliczenia, które w 2024 r. wynoszą 11 600 zł

Co ważne, aktualne wyliczenia wskazują, że lepszym rozwiązaniem jest zaliczenie składki zdrowotnej do kosztów, czyli wybór sposobu numer dwa. Dzięki temu wysokość składki zdrowotnej obniży również podstawę jej wyliczenia, ponieważ wzrost kosztów uzyskania przychodu zredukuje dochód przedsiębiorcy, od którego jest wyliczana składka zdrowotna. W rezultacie, zaliczając składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu, przedsiębiorca w 2024 roku zaoszczędzi 2204 zł na podatku dochodowym (19% z 11 600 zł) oraz 568,40 zł na ubezpieczeniu zdrowotnym (4,9% z 11 600 zł). Łącznie zatem roczna oszczędność przedsiębiorcy wyniesie 2772,40 zł.

Wady i zalety podatku liniowego

Każda forma opodatkowania działalności gospodarczej niesie ze sobą korzyści i potencjalne zagrożenia. Nie inaczej jest w przypadku podatku liniowego, którego wady i zalety podsumowaliśmy w kilku przejrzystych punktach.

Zacznijmy od zalet.

 • Stała stawka podatku, która nie jest zależna od dochodu.
 • Dochody, które są opodatkowane liniowo, nie wpływają na dochody, które są opodatkowanie według skali podatkowej.
 • Możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
 • Możliwość odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych.

Przejdźmy teraz do wad.

 • Brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.
 • Brak możliwości skorzystania z niektórych ulg podatkowych.
 • W przypadku dochodów rocznych do 120 000 zł, stawka podatku liniowego jest wyższa w porównaniu do zasad ogólnych.
 • Brak kwoty wolnej od podatku.

Chcemy jednocześnie podkreślić, że skala korzyści i wad będzie różna w zależności od indywidualnej sytuacji biznesowej. To, co dla jednego przedsiębiorcy będzie ogromną trudnością w podatku liniowym, dla drugiego może być ledwie widoczną przeszkodą. Warto mieć to na uwadze i analizować daną formę opodatkowania działalności gospodarczej przez pryzmat własnej firmy.

kiedy opłaca się podatek liniowy

Komu opłaca się podatek liniowy?

To jedno z najważniejszych pytań, które zadają przedsiębiorcy podczas wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej. Trudno się temu dziwić, ponieważ podatki „konsumują” sporą część uzyskiwanych dochodów. Dlatego właśnie jakakolwiek oszczędność w tym zakresie jest na wagę złota.

 • Podatek liniowy jest dobrą opcją dla przedsiębiorców, którzy osiągają dochód, przekraczający 120 000 zł. Wówczas nadal płacą oni podatek 19%, zamiast 32% jak to ma miejsce w przypadku skali podatkowej. Nawet po uwzględnieniu kosztów składki zdrowotnej, w tym przypadku podatek liniowy nadal wydaje się lepszą opcją. W przypadku dochodów powyżej 120 000 zł, opodatkowanie na skali podatkowej wynosi bowiem 41% (32% podatku dochodowego + 9% składki zdrowotnej), natomiast na podatku liniowym wynosi ono 23,9% (19% podatku +4,9% składki zdrowotnej). Jednocześnie warto zauważyć, że korzyść finansowa podatku liniowego jest zauważalna, gdy roczne dochody przekraczają 120 000 zł nie o kilkaset lub kilka tysięcy złotych, ale minimum kilkadziesiąt tysięcy. To oznacza, że przedsiębiorca, którego dochód wynosi rocznie 130 000 zł, wciąż prawdopodobnie zyska więcej na zasadach ogólnych niż podatku liniowym.
 • Podatek liniowy jest natomiast mniej opłacalny dla przedsiębiorców z niższymi dochodami. W takiej bowiem sytuacji lepszą opcją może być skala podatkowa, gdzie dochody roczne do 120 000 zł są opodatkowane wartością 12%. Warto również pamiętać, że omawiana forma opodatkowania działalności gospodarczej nie pozwala na wspólne rozliczanie się z małżonkiem oraz korzystanie z wielu ulg.

Wszystkie informacje zawarte w tym artykule nie są jednak indywidualną poradą biura rachunkowego. Nie znamy bowiem specyfiki Twojej firmy, ani jej perspektyw, celów i możliwej ekspansji. Jeżeli chcesz, abyśmy odpowiedzieli na Twoje pytania i zaproponowali Ci konkretne rozwiązania, dopasowane do Twojej sytuacji, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym Trasted.

Nie czekaj, tylko opodatkuj swoje dochody w najbardziej opłacalny sposób!

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.