+48 798 099 461 Wrocław, ul. Długa 68D Pn - Śr : 10:00 - 18:00 | Czw - Pt : 7:00 - 15:00

Spółka partnerska: kto może ją założyć?

Jeżeli mowa o spółce, na ogół chodzi o tę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niewiele osób jednak wie, że istnieje również spółka partnerska, która choć jest mniej popularna, to równie korzystna, ale nie dla wszystkich osób. Kto może ją założyć? Jakie ma zalety? I dlaczego w 2020 roku w Polsce założono ich zaledwie 65, przy ponad 22 000 nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością?

Kto może założyć spółkę partnerską?

Rozwiązanie zagadki gigantycznej dysproporcji między ilością nowych, poszczególnych spółek, tkwi w zasadach, określających, kto może założyć spółkę partnerską. Otóż, jest to rodzaj osobowej spółki handlowej, którą mogą założyć dwie osoby fizyczne. Kluczowe jest jednak, że muszą mieć one prawo do wykonywania wolnych zawodów!

Tych natomiast nie jest w Polsce wiele, a należy do nich m.in.: lekarz, radca prawny, doradca podatkowy, fizjoterapeuta, położna, pielęgniarka, doradca inwestycyjny czy architekt i adwokat. Takie regulacje sprawiają, że niewiele osób może pozwolić sobie na rozpoczęcie działalności w formie spółki partnerskiej.

spółka partnerska

Warto również pamiętać, że założenie tego rodzaju podmiotu, nie wymaga wniesienia kapitału zakładowego, a sam podmiot nie ma osobowości prawnej, tylko zdolność prawną.

Spółka partnerska: o czym należy pamiętać przed założeniem?

Jedną z cech charakterystycznych spółki partnerskiej jest jej nazwa. Powinna ona bowiem zawierać nazwisko (lub imię i nazwisko) jednego (lub więcej) z partnerów, a także samo określenie: „partner” bądź „partnerzy”. Co więcej, w nazwie spółki musi się także pojawić nazwa wolnego zawodu, który będzie wykonywany przez partnerów w ramach funkcjonowania tej działalności.

Przykładowa nazwa mogłaby więc brzmieć: Radca Prawny Jan Kowalski i partnerzy.

Prawo polskie wyszczególnia ponadto, jak powinna wyglądać umowa spółki partnerskiej, aby można byłoby uznać ją za legalną. Umowa musi więc przedstawiać m.in.:

  • przedmiot działalności,
  • nazwiska i imiona partnerów,
  • czas trwania spółki (jeśli zachodzi taka konieczność),
  • wolny zawód, który będzie wykonywany przez partnerów w spółce,
  • siedzibę,
  • nazwiska i imiona tych partnerów, którzy reprezentuję spółkę (jeśli nie wszyscy partnerzy chcą podjąć się tego zadania).

Oficjalne rozpoczęcie działalności następuje jednak dopiero po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rady Sądowniczej.

Ustawodawca przewidział również sytuację, w której partnerzy mogą zechcieć odebrać prawo do reprezentowania spółki innemu partnerowi. Takie zachowanie jest możliwe, ale wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach i za zgodą partnerów:

  • minimum dwóch trzecich, aby w ogóle taki wniosek był rozpatrywany,
  • minimum trzy czwarte, aby wniosek został zaakceptowany.

Oficjalnym punktem, w którym partner traci zdolność do reprezentowania spółki, jest uzyskanie wpisu do Krajowej Rady Sądowniczej.

kto może założyć spółkę partnerską?

Ważne jest również zaznaczenie, iż spółka może posiadać zarząd, choć jest to zachowanie dość niestandardowe, jeśli mowa o spółkach osobowych. Aby jednak zarząd mógł powstać, musi znajdować się w nim przynajmniej jeden z partnerów. Po utworzeniu zarządu, wszyscy partnerzy do niego należący, zyskują automatyczne prawo do reprezentowania spółki.

Spółka partnerska: korzyści i wady

Bez wątpienia jedną z największych zalet spółki partnerskiej jest brak odpowiedzialności za błędy innego partnera. Oznacza to, że choć partnerzy działają pod wspólnym podmiotem, ich działania są rozliczane indywidualnie, niezależnie od działań pozostałych partnerów. Prawo mówi bowiem jednoznacznie, iż:

  • partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, powstałe w wyniku wykonywania wolnego zawodu przez dowolnego partnera,
  • partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, które powstałe w wyniku osób zatrudnionych, podległych innemu partnerowi.

Taka zasada daje wiele bezpieczeństwa wszystkim partnerom w zakresie swobodnego korzystania z dobrodziejstw spółki i niemartwienia się o działania innych.

Do wad prowadzenia spółki partnerskiej należy ograniczenie, iż nie każdy może ją założyć. Ponadto, nawet osoby reprezentujące niektóre z wolnych zawodów, muszą cechować się odpowiednio wysokimi kwalifikacjami. Taka sytuacja dotyczy m.in.: adwokatów i radców prawnych.

Zakładać, czy nie zakładać?

Reasumując, spółka partnerska ma znacznie więcej zalet niż wad. Wydaje się być podmiotem o znacznie zredukowanym ryzyku i wysokim poziomie bezpieczeństwie. Naturalnie, skorzystać z niej mogą tylko przedstawiciele wolnych zawodów, których nie ma wiele, stąd rokrocznie można zaobserwować niewielki przyrost spółek partnerskich w Polsce.

czy opłaca się mieć spółkę partnerską?

W biurze rachunkowym Trasted nie jesteśmy w stanie jednoznacznie powiedzieć, czy warto zakładać ten rodzaj spółki, czy też nie. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych czynników. Zachęcamy jednak do szczegółowego przeanalizowania swojej decyzji i opracowania strategii biznesowej jeszcze przed założeniem spółki. Takie zachowanie oszczędzi czas i pozwoli podejmować słuszne decyzje!

W przypadku pytań, wątpliwości lub problemów, pozostajemy do Państwa dyspozycji!

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.