+48 798 099 461 Wrocław, ul. Długa 68D Pn - Śr : 10:00 - 18:00 | Czw - Pt : 7:00 - 15:00

Skala podatkowa 2022 dla przedsiębiorców: zasady ogólne

Jedną z najważniejszych kwestii podczas zakładania firmy, jest wybór formy opodatkowania. Choć skala podatkowa jest powszechnie znana, to od 2022 r. uległa zmianie. Modyfikacje objęły m.in.: składkę zdrowotną, kwotę wolną od podatku oraz progi podatkowe. W konsekwencji opodatkowanie na zasadach ogólnych zmieniło swoją postać, przez co – dla niektórych przedsiębiorców – może być mniej lub bardziej opłacalne, niż wcześniej.

Od zawsze chcemy ułatwiać wszystkim przedsiębiorcom prowadzenie własnej firmy. Z tego więc powodu przedstawiamy najistotniejsze cechy skali podatkowej, które mają największy wpływ na działalność gospodarczą w 2022 r.

Skala podatkowa: opodatkowanie na zasadach ogólnych

Skala podatkowa to podstawowa forma opodatkowania dochodów, polecana głównie tym przedsiębiorcom, którzy osiągają relatywnie nieduże przychody. Ewentualnie może być dobrym rozwiązaniem dla działalności gospodarczych, które mają spore koszty uzyskania przychodu.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych zakłada rozliczanie się według dwóch progów podatkowych:

  • Do 120 000 zł dochodu rocznie – należy zapłacić 17% podatku (planowane jest obniżenie do 12% – więcej w dalszej części artykułu).
  • Powyżej 120 000 zł dochodu rocznie – należy zapłacić 17% podatku od 120 000 zł + 32% od nadwyżki powyżej 120 000 zł.

Opodatkowanie na skali podatkowej uprawnia również do skorzystania z wielu ulg oraz odliczeń podatkowych. Niektóre z nich to:

  • ulga na dziecko,
  • ulgi na robotyzację,
  • ulga na IP BOX,
  • ulgi rehabilitacyjne.

Pełna lista znajduje się na rządowej stronie dla przedsiębiorców, gdzie przedstawiono wszystkie ulgi w ramach skali podatkowej.

skala podatkowa 2022

Jedną z ważniejszych cech charakterystycznych dla zasad ogólnych, jest możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem. Taka opcja jest dostępna nawet wtedy, gdy przychody jednego z małżonków nie są opodatkowane według skali podatkowej.

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to granica dochodu, której nieprzekroczenie w skali roku, oznacza brak obciążenia podatkowego. Obecnie wynosi ona 30 000 zł. Dopóki więc dochód przedsiębiorcy nie będzie większy niż 30 000 zł w skali roku, nie zapłaci on podatku dochodowego.

Nowa skala podatkowa 2022: obniżka PIT do 12%

Projekt ustawy, obniżającej PIT z 17% do 12%, zaskoczył wszystkich. Niewielu przedsiębiorców – i nie tylko – spodziewało się, że ich dochody będą opodatkowane tak niską wartością. Planowane zmiany mają wejść w życie już od 1 lipca 2022 r.

Jak będzie wyglądała nowa skala podatkowa 2022 po zmianach?

  • Roczny dochód do 120 000 zł będzie obligował do opłacenia PIT w wysokości 12%.
  • Roczny dochód powyżej 120 000 zł obliguje do zapłaty 10 800 zł, a następnie opodatkowania nadwyżki ponad 120 000 zł podatkiem 32%.

Dlaczego przedsiębiorcy muszą płacić 10 800 zł? Skąd wzięła się taka kwota?

Wynika ona z wyliczenia 12% podatku od kwoty 90 000 zł. Jest to bowiem roczny dochód w wysokości 120 000 zł, pomniejszony o kwotę wolną od podatku, wynoszącą 30 000 zł. Biorąc więc pod uwagę, że kwota wolna od podatku odlicza się od rocznego dochodu, wówczas opodatkowaniu podlega pozostała reszta.

W przypadku przedsiębiorcy, zarabiającego na granicy przedziału między niższym a wyższym opodatkowaniem (120 000 zł), kwota do opodatkowania wynosi więc 90 000 zł. Stąd bierze się podatek do zapłaty w wysokości 10 800 zł.

opodatkowanie na zasadach ogólnych

Zmiana kwoty zmniejszającej podatek

Projekt ustawy zakłada pozostawienie kwoty wolnej od podatku bez zmian, dlatego pojawi się nowa kwota, zmniejszająca podatek. Będzie ona wynosiła 3 600 zł, co jest równowartością 12%, wyliczonych z kwoty wolnej od podatku – 30 000 zł.

Tym samym kwota zmniejszająca zaliczki na podatek dochodowy będzie wynosić 300 zł (3600 zł podzielone na 12 miesięcy).

Koniec ulgi dla klasy średniej

Choć nie jest to tematem naszego wpisu, przypominamy, że projekt ustawy, który obniża stawkę PIT, zakłada również likwidację ulgi dla klasy średniej. Według ustawodawcy z ulgi będą mogły nadal skorzystać te osoby, dla których rezygnacja z ulgi, okazałaby się niekorzystna.

Składka zdrowotna 2022: zasady ogólne

Jedną z największych kontrowersji Polskiego Ładu, była zmiana w zakresie składki zdrowotnej w opodatkowaniu zasadami ogólnymi. Ustawodawca wprowadził bowiem wysokość składki zdrowotnej, liczonej od uzyskanego dochodu. Aktualnie wynosi ona 9% od dochodów i nie może być obniżona ani odliczona od podatku!

Co więcej, wysokość składki zdrowotnej nie może być niższa niż 270,90 zł. Minimalna składka zdrowotna 2022 została ustalona na podstawie minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 3010 zł brutto.

Filozofia minimalnej składki zdrowotnej zakłada, że nawet jeśli – pewnego miesiąca – nie osiągnie się dochodu, nadal należy zapłacić wskazaną składkę w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Analogicznie, jeśli miesięczne dochody przekroczą 3010 zł, zapłaci się więcej. Im więc wyższy dochód, tym większą składkę zdrowotną należy zapłacić. Aby łatwiej odnaleźć się w zmianach ubezpieczenia zdrowotnego, ZUS przygotował kalkulator do obliczania wysokości składki zdrowotnej.

Zmianie uległ również termin opłacania składek ZUS – nie tylko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie jest to 20. dzień miesiąca dla przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

składka zdrowotna zasady ogólne

Czy opodatkowanie na zasadach ogólnych jest opłacalne?

Nie traktuj naszego artykułu, jako indywidualnej porady biura rachunkowego. Choć przedstawiliśmy Ci fakty i aktualną sytuację, nie znamy profilu Twojej działalności gospodarczej, specyfiki biznesu, branży ani Twoich potrzeb. Bez wątpienia opodatkowanie na zasadach ogólnych ma mnóstwo zalet, ale czy w Twoim przypadku jest bardziej opłacalne od podatku liniowego albo ryczałtu?

Na to pytanie możemy Ci odpowiedzieć tylko po indywidualnym kontakcie, podczas którego poznamy Twoją działalność oraz jej specyfikę.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.