+48 798 099 461 Wrocław, ul. Długa 68D Pn - Śr : 10:00 - 18:00 | Czw - Pt : 7:00 - 15:00

Mikrorachunek podatkowy: łatwa zapłata PIT, CIT i VAT.

Rok 2020 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na panującą epidemię wirusa COVID-19, ale również na rządowe innowacje w systemie podatkowym. Informowaliśmy już o wprowadzeniu białej listy podatników VAT oraz numeru NIP na paragonie. Kolejną nowością jest mikrorachunek podatkowy. Czym jest, gdzie go założyć i kto musi go mieć, dowiecie się z naszego najnowszego artykułu!

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Do czasu wprowadzenia mikrorachunku podatkowego, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy dokonywali wpłat podatków CIT, PIT lub VAT na różne konta wskazanych Urzędów Skarbowych. Mikrorachunek podatkowy jest innowacją, która ma na celu usprawnienie i ułatwienie procesu dokonywania wpłat.

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny numer konta, na który każdy podatnik będzie mógł wpłacać środki z tytułu podatku PIT, CIT i VAT. W przypadku zwrotów należności, transakcje będą wykonywane w dotychczasowy sposób.

mikrorachunek podatkowy

Mikrorachunek podatkowy: wszystko, co musisz wiedzieć.

Wbrew obiegowej opinii założenie mikrorachunku podatkowego jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z generatora rachunku na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów i podać swój numer NIP (w przypadku przedsiębiorców) lub PESEL (w przypadku osób fizycznych). Wygenerowanie rachunku jest darmowe i nie wymaga składania żadnych wniosków. Numer składa się z 26 znaków, które zawierają m.in.: stałe numery rozliczeniowe i uzupełniające NBP oraz numer PESEL lub NIP.

Mikrorachunek podatkowy zachowuje swój dotychczasowy numer nawet w przypadku zmiany:

  • Miejsca zamieszkania,
  • Nazwiska
  • Właściwości Urzędu Skarbowego

W każdej chwili można sprawdzić stan swojego rachunku oraz jego numer. Wystarczy dostęp do Internetu i urządzenie elektroniczne (tablet, telefon, czy komputer). Mikrorachunek podatkowy nie zawiera historii wpłat. Tę informację można sprawdzić na Portalu Podatkowym.

System często automatycznie wskazuje na odbiorcę płatności podatkowej: Urząd Skarbowy Centrum Rozliczeniowe. Według danych płatności mogą trafiać do innego Urzędu Skarbowego niż ten, w którym rozlicza się podatnik. Nie ma jednak powodów do zmartwień! Według konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej: Urząd Skarbowy w Bydgoszczy został wyznaczony do rozliczania mikrorachunków podatkowych. Stąd jego obecność w płatnościach podatników.

podatki PIT, CIT i VAT

Kto musi założyć mikrorachunek podatkowy?

Numer mikrorachunku podatkowy musi wygenerować każdy podatnik: zarówno prowadzący działalność gospodarczą, jak i osoba fizyczna. Jak już wspomnieliśmy, mikrorachunek podatkowy umożliwia rozliczanie podatków CIT, PIT i VAT.

Wyjątkiem w dokonywaniu wpłat jest: VAT-14, VAT importowy oraz rozliczanie się na karcie podatkowej. W tych okolicznościach opłaty podatkowe uiszczane są tak jak dotychczas: na rachunki podane przez właściwy Urząd Skarbowy.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów, opłaty w wyniku podatku od Czynności Cywilnoprawnych, akcyzy lub wpłat za mandaty karne będą dokonywane bez zmian, na rachunek wskazany przez właściwy urząd lub organ.

Zalety indywidualnego rachunku podatkowego.

Mikrorachunek podatkowy nie wymaga wiele wysiłku, a wprowadza wiele udogodnień do życia podatników. Najważniejsze z nich to:

  • Jeden rachunek zamiast kilku oddzielnych.
  • Minimalizowanie ryzyka pomyłki podczas opłacania podatków PIT, CIT i VAT.
  • Łatwe sprawdzenie indywidualnego numeru rachunku o każdej porze.
  • Uproszczenie rozliczeń oraz uzyskiwania zaświadczeń.
  • Brak poważnych konsekwencji w przypadku pomyłki (pieniądze można odzyskać w taki sam sposób, co do tej pory).

Mikrorachunek podatkowy posiada wiele zalet, ale stwarza również szansę dla oszustów. Ministerstwo Finansów zastrzega, aby nie korzystać z żadnych innych stron internetowych poza podatki.gov.pl. Wszelkie smsy lub maile wskazujące na inne źródła, należy ignorować i zgłaszać do odpowiednich organów ścigania.

dla kogo mikrorachunek podatkowy

Nadchodzi czas testu.

Wraz z końcem kwietnia mija termin składania deklaracji PIT. Ze względu na epidemię wirusa, może on ulec zmianie, choć wydaje się, że mikrorachunek jest rozwiązaniem, ograniczającym ryzyko zarażenia. Jeśli termin nie zostanie zmieniony, czeka nas sprawdzian kolejnej już zmiany, wprowadzonej przez Polski rząd. Czy mikrorachunek podatkowy naprawdę usprawni proces rozliczeń?

Efekty zobaczymy niebawem.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.